Get Adobe Flash player

Co ukrývá šperk?

Šperk v minulosti vyjadřoval moc, společenské postavení nebo rodovou příslušnost, byl spojen s magickým nebo náboženským významem. Šperky nepatří jen na tělo ženy, také muži se zdobí amulety. Muži z některých etnik nosí dodnes kosti a zuby ulovených zvířat pro zvýšení osobní moci a potence.

V současnosti je šperk v euroamerické kultuře doplňkem oblečení a účesu žen. V posledních letech se opouští od tradičních zlatých a stříbrných řetízků s přívěšky a náušnic ve prospěch bižuterie, šperků z polodrahokamů, dřevěných korálků, stužek nebo jiných materiálů. Jsou bohužel ženy, které si takové šperky pořídit nemohou kvůli alergiím – na trhu jsou ale k dostání také stříbrné uzávěry nebo antialergenní materiály.

Pro ženskou krásu je šperk nepostradatelný. Dokáže upozornit na ženské půvaby, odpoutat pozornost od nedostatků, dodat oblečení šmrnc, umocnit styl a především povzbudit sebedůvěru nositelky. Šperk může být zábavný, tajuplný, etnický, jednoduchý i extravagantní. Ženy by se neměly stydět své oblečení podtrhnout drobným detailem, který upoutá pozornost jejich okolí. Například jednoduché černé šaty můžete nosit několik dní a pokaždé budete působit jiným stylem – elegantně s večerním šperkem, etnicky se šperkem z polodrahokamů, korálků z Peru nebo peříček, vesele a hravě s barevnými korálky ve stylu hippie. Nezáleží na tom, jestli je šperk s pravými perlami a ze zlata nebo jen se sklíčky a z plastu. Pokud se z něj radujeme a cítíme se s ním dobře, splnil svůj účel.

Drahé kameny

Drahé kameny jsou krásné a díky své vzácnosti, tvrdosti a barevnosti také velmi cenné. Zdobí nejdražší šperky, korunovační klenoty, jsou součástí sbírek movitých sběratelů a světových muzeí. Drahé kameny mají i jiné schopnosti – vyzařují léčivou energii.

Kameny podle barev

Červená je barvou krve, oživuje, dává teplo, sílu a odvahu (rubín, granát). Oranžová obnovuje a křísí, dává naději a stimuluje smyslové požitky (opál, karneol).Žlutá inspiruje navazování kontaktů, působí radostně a uvolněně (topas, citrín, jantar). Zelená je barvou přírody, uklidňuje, dezinfikuje, léčí a vede k náklonnosti i soucitu (smaragd, malachit, nefrit, jadeit, chryzokol). Růžová symbolizuje něhu, lásku a mírnost (růženín). Světle modrá představuje oceán a nebe, vyjasňuje ducha a je barvou inspirace (topas, safír, chalcedon, lazurit, akvamarín). Tmavě modrá vyjadřuje spolehlivost, přináší klid a soustředění (sodalit, lazurit). Fialová patří ke zdrojům idealismu a oživuje duchovní procesy (ametyst, fluorit). Bezbarvá, bílá je symbolem čistoty a dokonalosti (křišťál). Hnědá vytváří pocit zakořenění, neboť je barvou země (turmalín, tygří oko, jaspis). Černá reprezentuje řád a solidnost (hematit, obsidián, turmalín).

Bižuterie a sklo

Nejstarší perla ze skla byla nalezena v Thébách a je stará 5000 let. V našich zemích bylo sklo známé už v době bronzové, první sklářské hutě u nás vznikali počátkem 14. století. Nejstarší byly založeny ve Sklenářově Lhotě a ve Sklenařících. Vinuté a sekané perle jsou tradičně spjaty s výrobou na Jablonecku. Od začátku 18. století se v Čechách začali vyrábět také mačkané a foukané duté perle. Broušení perel se provádělo ve větších brusírnách nebo doma na brusech otáčených ručně šlapáním.

Křišťál

Slovo křišťál pochází ze staré řečtiny a původně znamenalo led. Tento výraz se později začal používat také pro známý průzračný a tvrdý materiál, dnes nazvaný horský křišťál. Ve sklářství pojem křišťál označuje bezbarvé a čiré sklo. To se poprvé podařilo vyrobit v 16. století v Itálii. Tento křišťál nebyl však dostatečně tvrdý, nedal se brousit a zdobit rytím. Čeští skláři zdokonalili technologii a chemické složení skla. Sklo známé jako český křišťál vzniklo přidáním vápence do sklářského kamene.Od poloviny 18. století se české skleněné ozdoby vyvážejí po celé Evropě a český křišťál se stal světovým pojmem.

 

Použitá literatura: Jaroslava Trpková, Dáša Nová – Žena, šperk a barvy, Daranus, 2008 Judy Hallová – Kameny od a do Z, Metafora, 2006